top of page

Mini sesja zdjęciowa — na czym polega i czy warto się na nią zdecydować?

Nie mam wątpliwości, że bardzo często zdarza Ci się trafić na ofertę mini sesji zdjęciowych u fotografa. Zazwyczaj są to sesje tematyczne lub sezonowe, np. mini sesje świąteczne, mini sesje w sadzie, mini sesje walentynkowe. Czy warto brać w nich udział?


Moja odpowiedź będzie taka sama, jak zawsze: zależy!


Oferta ofercie nierówna. Ilu fotografów tyle ofert mini sesji. Każdy chce się jakoś wyróżnić. Nie ukrywajmy, na rynku jest wiele osób, które oferują wykonywanie sesji zdjęciowych (i celowo nie używam tu określenia „fotograf”, jednak jest to temat na osobny post). Cała trudność polega na tym, by odróżnić wśród nich fotografów i znaleźć taką osobę oraz ofertę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.


Zacznijmy od początku.Co to jest mini sesja zdjęciowa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to sesja zdjęciowa w wersji mini. Dokonałam odkrycia, prawda? :) Wersja „mini” oznacza tu krótszy czas sesji, mniej zdjęć w pakiecie oraz niższą cenę za pakiet zdjęć. Taka skondensowana forma umożliwia nam fotografom wykonanie kilku sesji zdjęciowych jednego dnia, jedna po drugiej. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie miejsce w kalendarzu fotografa. Jakie zdjęcia możemy wykonać podczas mini sesji? Tutaj nie ma reguły. Mogą być to zarówno zdjęcia ciążowe, zdjęcia narzeczeńskie, zdjęcia rodzinne, jak i sesje dziecięce czy indywidualne. Wszystko, czego potrzebujesz.Kiedy wykonujemy mini sesje zdjęciowe?

To już zależy od tego czy fotograf zorganizuje mini sesję zdjęciową i jest to kwestia indywidualna. Są tacy, którzy w ogóle ich nie robią, z różnych powodów. Najczęściej mini sesje wykonuje się przy okazji świąt Bożego Narodzenia, kiedy jesteśmy zabiegani i przytłoczeni obowiązkami i nie mamy czasu na wykonanie pełnej sesji zdjęciowej. Zwłaszcza że fotografowie często mają pełne grafiki przed świętami. Wówczas świąteczna mini sesja jest strzałem w dziesiątkę.

Jednak to nie jest jedyna okazja na wykonanie mini sesji. Sesje na Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc również cieszą się zainteresowaniem. Wiosna i lato to okresy, w których natura jest bardzo hojna. Kwitnie mnóstwo kwiatów i drzew i tu właśnie pojawia się sezonowość. Sady, rzepak, lawenda, maki, słoneczniki, wrzosy... Niestety każdy z tych sezon


ów trwa krótko i często, żeby znalazło się miejsce dla każdego, organizuje się mini sesje. Jednego dnia wykonujemy kilka sesji zdjęciowych, aby każdy miał okazję do galerii wśród pięknych okoliczności natury. Warto śledzić profile fotografów, u których chcesz wykonać mini sesję, aby odpowiednio wcześniej wiedzieć o organizowanej mini sesji. Bywa tak, że terminy rozchodzą się jak świeże bułeczki!

W moim przypadku o mini sesjach informuję na Instagramie oraz Facebooku przynajmniej 2 dni przed otworzeniem zapisów. Od razu przedstawiam ofertę mini sesji zdjęciowych, daty i lokalizację, aby każdy miał czas na zapoznanie się z nią, przedyskutowanie udziału z rodziną i podjęcie decyzji.Ile kosztuje mini sesja zdjęciowa?

I znowu: zależy. Każdy fotograf przygotowuje swoją ofertę. Czasem jest to jeden pakiet, a czasem więcej, w zależności od liczby ujęć. Zazwyczaj koszt mini sesji waha się od 200 do 400 zł za 5-10 ujęć. Część fotografów poza samymi ujęciami w wersji drukowanej i elektronicznej oferuje także wydruki w ramie, pakiety odbitek lub mini albumy. Ile głów, tyle pomysłów!


Dla kogo jest mini sesja zdjęciowa?

Dla każdego oczywiście! Mini sesje to taka „szansa” dla tych, dla których zabrakło miejsca w grafiku fotografa. Bardzo nie lubię odmawiać i zawsze z wielkim smutkiem informuję o braku miejsc na sesję, ale jeśli wiem, że w niedługim czasie będę organizowała mini sesje, to informuję o tym i zachęcam do śledzenia oferty. Co więcej, nie każdego stać na sesję zdjęciową korzystając z regularnej oferty, a mimo to chcieliby mieć okazję na piękne zdjęcia. Chcieliby dać swojej rodzinie wspólny czas i piękne wspomnienia. Mini sesje to właśnie odpowiedź na takie potrzeby. Ten rodzaj sesji zdjęciowej to idealne rozwiązanie na sesję dziecięcą. Bardzo często aranżowane są różne scenki świąteczne lub tematyczne, w których dzieci świetnie się odnajdują, mają z tego frajdę i nie znudzą za szybko.Czy warto wziąć udział w mini sesji?

Oczywiście, że warto wziąć udział! Jeśli tylko Ty lub Twoja rodzina macie w danym terminie czas oraz budżet na taką sesję, akceptujecie ofertę oraz portfolio fotografa, to nie ma się nad czym zastanawiać. Każda okazja jest dobra do zdjęć i warto pielęgnować wspólne wspomnienia, właśnie w taki sposób. Dzięki mini sesji nie tylko zyskasz piękne zdjęcia, ale także wspólnie spędzony czas z rodziną, piękne wspomnienia i pamiątkę rodzinną na lata. Mini sesja zdjęciowa to także idealna okazja, by poznać lepiej fotografa. Jeśli wiesz, że poszukujesz fotografa na większą uroczystość, ale boisz się od razu zlecać coś dużego w ciemno, to mini sesja będzie idealnym „testem”. Sprawdzisz, czy styl pracy fotografa Ci odpowiada, czy macie „flow”, czy łapie dobry kontakt z dziećmi i to za mniejsze pieniądze. Zdecydowanie polecam to każdemu, kto ma takie rozterki!


Jakie mini sesje możesz znaleźć w mojej ofercie?

Z pewnością warto śledzić moje profile, aby wiedzieć o nich na bieżąco. Obecnie trwają zapisy na świąteczne mini sesji w moim studio, które już czeka z pięknymi dekoracjami! W okresie letnim i wiosennym można spodziewać się sesji w sadzie, lawendzie i słonecznikach. A co jeszcze? Zobaczymy jakie pomysły przyjdą m do głowy! Z pewnością każdy u mnie znajdzie coś dla siebie. No i dodaję coś ekstra do przygotowywanych pakietów! Zatem polajkujcie moją stronę na Facebooku oraz obserwujcie profil na Instagramie, bo tam wszystkie niezbędne informacje o ofertach i terminach mini sesji zdjęciowych!Do zobaczenia!


Ściskam! <3

Daria

Comments


bottom of page